Promujemy zapasy

Działający przy Gimnazjum Klub Sportowy "20" rozwija zdolnych zapaśników. By zainteresować uczniów szkół podstawowych tym starożytnym sportem zorganizowaliśmy dla nich, we współpracy z MOSIR, drużynowy turniej w mini-zapasach pod hasłem „Mali siłacze na maty”. W imprezie wystartowało osiem łódzkich szkół: SP 23, 40, 42, 45, 81, 141, 162, 175.

Zmagania doskonale imitowały walkę zapaśniczą, były całkowicie bezpieczne dla dzieci nietrenujących wcześniej sportów walki.
Rywalizacji drużynowej towarzyszyły ogromne emocje. Najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 175 pokonując w finale 11-10 SP nr 45. O zwycięstwie zadecydował ostatni punkt, w ostatniej walce.

Oprócz zawodów odbył się wspólny trening dla wszystkich uczestników oraz pokaz zapaśniczy w wykonaniu zawodników z Klubu Sportowego „20″, działającego w naszym gimnazjum.

Przy okazji imprezy Prezes Łódzkiego Związku Zapaśniczego Mirosław Pikierski udekorował Złotymi Gwiazdami PZZ zaangażowanych w rozwój zapasów w szkole: panią dyrektor Marię Dyhdalewicz oraz trenera Jacka Górskiego, a także Złotą Gwiazdę z Diamentami PZZ otrzymał trener Jerzy Górski.

Konkurencje rozgrywane na zawodach „Mali siłacze na maty”:
Lino-skoczek – zawodnicy ustawieni na jednej linii, prawe stopy stykają się, chwyt za prawą rękę – próba wytrącenia przeciwnika z równowagi, wygrywa zawodnik, który sprawi, iż jego rywal oderwie nogę z linii lub się przewróci;
Wypychanie z koła – zawodnicy chwytają się za ramiona, wypychanie przeciwnika poza pole walki, wygrywa zawodnik, który wypchnie przeciwnika, bądź sprawi, iż dotknie on maty inną częścią ciała niż stopą;
Lisie ogonki – zawodnicy walczą o wyciągnięcie ogonka zza pleców przeciwnika.
Powyższe ćwiczenia kształtują szybkość, zwinność, siłę mięśni, koordynację wzrokowo-ruchową i z pewnością można je zastosować podczas różnorodnych zabaw na podwórku.

Dowiedz się więcej o imprezie - przeczytaj.